İADE VE CAYMA HAKKI

 

Siparişle ilgili sorun çıkması durumunda neler yapılabilir? iade ve cayma hakkı nasıl yapılır?

Siparişinizle ilgili sorun yaşadığınızda gönderiyi,  cayma hakkınızı kullanarak siparişinizin tümünü ya da siparişinizdeki birkaç ürünü iade edebilirsiniz. 6502 yasa kapsamında satın alınan ürünler 14 gün içerisinde cayma hakkı çerçevesinde iade edebilirsiniz. Bu hakkı kullanmak için en geç 10 gün içerisinde iade numarası almış ve iade talebini oluşturmuş olmalıdır. Bu konudaki tüm sorunlarınızı iletisim@mavipazaryeri.com mail adresini kullanarak sorabilirsiniz.

İade talebi , iade numarası alındıktan sonra tarafımızca da onaylanmalıdır. İade onaylandıktan sonra hesabınıza ücret iadeniz yapılacaktır. İadenizin hesabınıza yansıma süresi bankalar arasındaki gecikmelere bağlı olarak 7-10 iş günü kadar sürebilmektedir.

Kargoyu teslim almadım - Kapıdan İade

Gönderiniz size ulaşmadıysa, ürünü satın aldıktan sonra vazgeçtiyseniz ya da gönderi ambalajında yırtılma, akma vs. gibi hasar varsa gönderinizi kapıdan iade edebilirsiniz. Eğer gönderiniz teslim edilmek üzere size ulaştıysa, kapınıza gelen kargo görevlisine ürünü teslim almadan iade etmek istediğinizi söylemeniz gerekir. Ayrıca kargo durumu hakkında tutanak tutulması da gerekmektedir.

Kargoyu Teslim Aldım - Cayma Hakkı

Eğer gönderiniz size ulaştıysa bu kez kusurlu, bozuk, eksik ürünler ve vazgeçme amacıyla yasal hakkınız olan cayma hakkını kullanarak iade talebi oluşturabilirsiniz. Bunun için iade ekranında karşınıza gelen sorulara yanıt vererek iade numarası almanız gerekir. 6502 sayılı yasa kapsamında satın aldığınız ürünleri 14 gün içerisinde cayma hakkı çerçevesinde iade edebilirsiniz. Bu hakkı kullanmak için en geç 10 gün içerisinde iade numarası almış ve iade talebini oluşturmuş olmalıdır.

Cayma hakkı talebi oluştururken mutlaka Mavi Pazaryeri’ne durumu anlatan bir mesaj eklemelisiniz. Cayma hakkı talebinizi oluşturduktan sonra Mavi Pazaryeri talebinizi inceleyecek, gerektiği durumda size ürünü geri gönderebilmeniz için bir adres ve/veya kargo bilgisi verecektir. Bazı durumlarda (gıda ürünlerinin çürümesi ya da ürünün paketten hiç çıkmaması gibi) Mavi Pazaryeri ürünleri geri istemeden de iade talebinizi onaylayabilir.

Mavi Pazaryeri gerekli gördüğü durumda ürünleri geri istemeden de ücret iadesi yapabilir. İade talebiniz onaylandıktan sonra iade numaranızla birlikte ürünü ya da ürünleri iade edebilirsiniz.

Aşağıdaki mesafeli satış sözleşmelerinde cayma hakkı kullanılamamaktadır:

a)Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b)Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

c)Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

ç)Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d)Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e)Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik, telefon, bilgisayar ve elekronik sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f)Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g)Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki, etkinlik, hizmet, eğitim, seminer, atölye ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

ğ)Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ( e-kitap, çevrimiçi hizmetler) veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler.

h)Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

İade edeceğiniz ürünün, paketi hasar görmemiş, kullanılmamış ve kullanım hatası sonucu zarar görmemiş olması gerekmektedir.

Ürünler kullanılmış, yıpranmış, yıkanmış bir şekilde bize ulaşırsa size geri göndermek zorunda kalabiliriz.Bu durumda ücret iadesi yapılmaz.

İade etmek istediğiniz ürün/ürünleri tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile faturası ile beraber iade etmeniz gerekmektedir.

Tek kullanımlık ürünlerin ve hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

 

 

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, iç giyim ürünleri, mayo, bikini, kitap,kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler ile kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) ancak ambalajı açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir.

 

Beyaz eşya (buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırınlar [gaz, elektrik,mikrodalga], set üstü ocaklar, aspiratörler, ütüler, vantilatör, ısıtıcılar, soğutucular),televizyon vb. kurulum gerektiren ürünlerin kutuları ürün tarafınıza teslim edildikten sonra yalnızca yetkili servis çalışanları tarafından açılmalıdır.Yetkili servis çalışanlarından önce ürünün kutusunun tarafınızca açılması halinde ürün garanti kapsamı dışında kalabilir.

Ürün yetkili servis çalışanları tarafından açıldıktan sonra üründe herhangi bir hasar/kusur/ayıp tespit edilmesi halinde yetkili servis çalışanlarına detaylı olarak sorunun not edildiği bir durum tespit tutanağı/servis formu/servis raporu doldurtmanız gerekir.Bu belgeyi aldıktan sonra ürünü iade etmek istemeniz halinde www.mavipazaryeri.com internet sitesi üzerinden iade kodu alarak ürünü kargo görevlisine teslim ederek ürünü iade edebilirsiniz.